2010 Independent Spirit Awards winners

gabourey-sidibe.jpg"Precious" took home five major honors at the 2010 Independent Spirit Awards including Gabourey Sidibe's first Best Actress win.

"Precious" won awards for Best Feature, Lee Daniels for Best Director, Geoffrey Fletcher for Best First Screenplay and Sidibe and Mo'Nique took home Best Actress and Best Supporting, respectively.

BEST FEATURE
500 Days of Summer, Producers Jessica Tuchinsky, Mark Waters, Mason Novick, Steven J. Wolfe
Amreeka, Producers Christina Piovesan, Paul Barkin
Precious, Producers Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness
Sin Nombre, Producer Amy Kaufman
The Last Station, Producers Chris Curling, Jens Meurer, Boonie Arnold

BEST DIRECTOR
The Coen Brothers for A Serious Man
Lee Daniels for Precious
Cary Fukunaga for Sin Nombre
James Grey for Two Lovers
Michael Hoffman for The Last Station

BEST FIRST FEATURE
A Single Man
Crazy Heart
Easier With Practice
The Messenger
Paranormal Activity

JOHN CASSAVETES AWARD
Big Fan
Humpday
The New Year Parade
Treeless Mountain
Zero Bridge

BEST SCREENPLAY
Alessandro Camon, Oren Moverman for The Messenger
Michael Hoffman for The Last Station
Lee Toland Krieger for The Vicious Kind
Greg Mottola for Adventureland
Scott Neustadter, Michael H. Weber for 500 Days of Summer

BEST FIRST SCREENPLAY
Sophie Barthes for Cold Souls
Scott Cooper for Crazy Heart
Cherien Dabis for Amreeka
Geoffrey Fletcher for Precious
Tom Ford, David Scearce for A Single Man

BEST FEMALE LEAD
Maria Bello for Downloading Nancy
Helen Mirren for The Last Station
Gwentyth Paltrow for Two Lovers
Gabourey Sidibe for Precious
Nisreen Faour for Amreeka

BEST MALE LEAD
Jeff Bridges for Crazy Heart
Colin Firth for A Single Man
Joseph Gordon Levitt for 500 Days Of Summer
Souleymane Sy Savane for Goodbye Solo
Adam Scott for The Vicious Kind

BEST SUPPORTING FEMALE
Dina Korzun for Cold Souls
Mo'Nique for Precious
Samantha Morton for The Messenger
Natalie Press for Fifty Dead Men Walking
Mia Wasikowska for That Evening Sun

BEST SUPPORTING MALE
Jemaine Clements for Gentleman Broncos
Woody Harrelson for The Messenger
Cristian McKay for Me And Orson Welles
Ramon McKinnon for That Evening Sun
Christopher Plummer for The Last Station

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins for A Serious Man
Adriano Goldman for Sin Nombre
Anne Misawa for Treeless Mountain
Andrij Parekh for Cold Souls
Peter Zeitlinger for Bad Lieutenant

BEST DOCUMENTARY
Anvil! The Story of Anvil
Food Inc
More Than a Game
October Country
Which Way Home

BEST FOREIGN FILM
A Prophet
An Education
Everlasting Moments
Mother
The Maid

ROBERT ALTMAN AWARD
(Given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)
A Serious Man

PRODUCERS AWARD
Karen Chien (The Exploding Girl, Santa Mesa)
Larry Fessenden (I Sell The Dead, The House Of The Devil)
Dia Sokol (Beeswax, Nights & Weekends)

SOMEONE TO WATCH AWARD
Kyle Patrick Alvarez for Easier With Practice
Asiel Norton for Redland
Tariq Tapa for Zero Bridge

TRUER THAN FICTION AWARD
Natalia Almada for El General
Bill Ross, Turner Ross for Beetle Queen Conquers Tokyo
Jessica Oreck for 45365

Follow Zap2it on Twitter and Facebook for the latest movies, TV and celebrity news