2012 Grammy winner list: Adele, Foo Fighters win big

adele-grammys-winners-post.jpgIt truly is the Year of Adele, as the British singer took home every Grammy she was for which she was nominated, totaling six wins altogether, including Album, Record and Song of the Year. Foo Fighters were second for total wins, with five, followed by the absent Kanye West with four wins.

The complete list of winners:

Album Of The Year:

21 -- Adele
Wasting Light -- Foo Fighters
Born This Way -- Lady Gaga
Doo-Wops & Hooligans -- Bruno Mars
Loud -- Rihanna

Record Of The Year:
"Rolling In The Deep" -- Adele

"Holocene" -- Bon Iver
"Grenade" -- Bruno Mars
"The Cave" -- Mumford & Sons
"Firework" -- Katy Perry

Best New Artist: (artist/producer)
The Band Perry
Bon Iver
J. Cole
Nicki Minaj
Skrillex

Song Of The Year:
(songwriter)
"All Of The Lights" -- Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter and Kanye West, songwriters
(Kanye West, Rihanna, Kid Cudi and Fergie)
"The Cave" -- Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford and Country Winston, songwriters
(Mumford & Sons)
"Grenade" -- Brody Brown, Claude Kelly, Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars and Andrew Wyatt, songwriters (Bruno Mars)
"Holocene" -- Justin Vernon, songwriter (Bon Iver)
"Rolling In The Deep" -- Adele Adkins and Paul Epworth, songwriters (Adele)

Best Pop Solo Performance

"Someone Like You" -- Adele
"Yoü And I" -- Lady Gaga
"Grenade" -- Bruno Mars
"Firework" -- Katy Perry
"F***in' Perfect" -- Pink

Best Pop Duo/Group Performance:

"Body And Soul" -- Tony Bennett and Amy Winehouse
"Dearest" -- The Black Keys
"Paradise" -- Coldplay
"Pumped Up Kicks" -- Foster The People
"Moves Like Jagger" -- Maroon 5 and Christina Aguilera

Best Pop Instrumental Album
"Wish Upon a Star" -- Jenny Oaks Baker
"E Kahe Malie" -- Daniel Ho
"The Road from Memphis" -- Booker T. Jones
"Hello Tomorrow" -- Dave Koz
"Setzer Goes Instru-Mental" -- Brian Setzer

Best Pop Vocal Album

21 -- Adele
The Lady Killer -- Cee Lo Green
Born This Way -- Lady Gaga
Doo-Wops & the Hooligans -- Bruno Mars
Loud -- Rihanna

Best Dance Recording:

"Raise Your Weapon" -- Deadmau5 and Greta Svabo Bech
"Barbra Streisand" -- Duck Sauce
"Sunshine" -- David Guetta and Avicii
"Call Your Girlfriend" -- Robyn
"Scary Monsters And Nice Sprites" -- Skrillex
"Save The World" -- Swedish House Mafia

Best Dance/Electronica Album

Zonoscope -- Cut/Copy
4x4=12-- Deadmau5
Nothing But The Beat -- David Guetta
Body Talk, Pt. 3 -- Robyn
Scary Monsters And Nice Sprites -- Skrillex

Best Traditional Pop Vocal Album
Duets II -- Tony Bennett & Various Artists
The Gift -- Susan Boyle
In Concert On Broadway -- Harry Connick Jr.
Music Is Better Than Words -- Seth MacFarlane
What Matters Most - Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman -- Barbra Streisand

Best Hard Rock/Metal Performance
"On The Backs Of Angels" -- Dream Theater
"White Limo" -- Foo Fighters
"Curl Of The Burl" -- Mastodon
"Public Enemy No. 1" -- Megadeth
"Blood In My Eyes" -- Sum 41

Best Rock Song
"The Cave" -- Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
"Down By The Water" -- Colin Meloy, songwriter (The Decemberists)
"Every Teardrop Is A Waterfall" -- Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
"Lotus Flower" -- Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Phil Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
"Walk" -- Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Performance:

"Every Teardrop Is A Waterfall" -- Coldplay
"Down By The Water" -- The Decemberists
"Walk" -- Foo Fighters
"The Cave" -- Mumford & Sons
"Lotus Flower" -- Radiohead

Best Rock Album:
Rock 'N' Roll Party Honoring Les Paul -- Jeff Beck
Wasting Light -- Foo Fighters
Come Around Sundown -- Kings Of Leon
I'm With You -- Red Hot Chili Peppers
The Whole Love -- Wilco

Best Alternative Music Album

Bon Iver -- Bon Iver
Codes And Keys -- Death Cab For Cutie
Torches -- Foster The People
Circuital -- My Morning Jacket
The King Of Limbs -- Radiohead

Best Traditional R&B Performance:

"Sometimes I Cry" -- Eric Benét
"Fool For You" -- Cee Lo Green and Melanie Fiona
"Radio Message" -- R. Kelly
"Good Man" -- Raphael Saadiq
"Surrender" -- Betty Wright and The Roots

Best R&B Album:

F.A.M.E. -- Chris Brown
Second Chance -- El DeBarge
Love Letter -- R. Kelly
Pieces Of Me -- Ledisi
Kelly -- Kelly Price

Best R&B Performance

"Far Away" -- Marsha Ambrosius
"Pieces Of Me" -- Ledisi
"Not My Daddy" -- Kelly Price & Stokley
"Is This Love" -- Corinne Bailey Rae
"You Are" -- Charlie Wilson

Best R&B Song

"Far Away" -- Marsha Ambrosius, Sterling Simms & Justin Smith, songwriters (Marsha Ambrosius)
"Fool For You" -- Cee Lo Green & Jack Splash, songwriters (Cee Lo Green & Melanie Fiona)
"Not My Daddy" -- Kelly Price, songwriter (Kelly Price & Stokley)
"Pieces Of Me" -- Charles Harmon, Claude Kelly & Ledisi Young, songwriters (Ledisi)
"You Are" -- Dennis Bettis, Carl M. Days, Jr., Wirlie Morris, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)

Best Rap/Sung Collaboration:

"Party" -- Beyoncé and André 3000
"I'm On One" -- DJ Khaled, Drake, Rick Ross and Lil Wayne
"I Need A Doctor" -- Dr. Dre, Eminem and Skylar Grey
"What's My Name?" -- Rihanna and Drake
"Motivation" -- Kelly Rowland and Lil Wayne
"All Of The Lights" -- Kanye West, Rihanna, Kid Cudi and Fergie

Best Rap Performance:
"Look At Me Now" -- Chris Brown, Lil Wayne and Busta Rhymes
"Otis" -- Jay-Z and Kanye West
"The Show Goes On" -- Lupe Fiasco
"Moment 4 Life" -- Nicki Minaj and Drake
"Black And Yellow" -- Wiz Khalifa

Best Rap Song
"All Of The Lights" -- Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)

"Black And Yellow" -- Mikkel Eriksen, Tor Erik Hermansen & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa)
"I Need A Doctor" -- Andre Young, Marshall Mathers III, Alexander Grant & Skylar Grey, songwriters (Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey)
"Look At Me Now" -- Jean Baptiste, Chris Brown, Ryan Buendia, Trevor Smith, Dwayne Carter, Jr. & Wesley Pentz, songwriters (Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes)
"Otis" -- Shawn Carter & Kanye West, songwriters (James Brown, Jimmy Campbell, Reg Connelly, Roy Hammond, J. Roach, Kirk Robinson & Harry Woods, songwriters) (Jay-Z & Kanye West)
"The Show Goes On" -- Dustin William Brower, Jonathon Keith Brown, Daniel Johnson, Kane & Wasalu Muhammad Jaco, songwriters (Isaac Brock, Dann Gallucci & Eric Judy, songwriters) (Lupe Fiasco)

Best Rap Album

Watch The Throne -- Jay-Z & Kanye West
Tha Carter IV -- Lil Wayne
Lasers -- Lupe Fiasco
Pink Friday -- Nicki Minaj
My Beautiful Dark Twisted Fantasy -- Kanye West

Best Country Solo Performance:

"Dirt Road Anthem" -- Jason Aldean
"I'm Gonna Love You Through It" -- Martina McBride           
"Honey Bee" -- Blake Shelton
"Mean" -- Taylor Swift
"Mama's Song" -- Carrie Underwood

Best Country Duo/Group Performance
"Don't You Wanna Stay" -- Jason Aldean With Kelly Clarkson
"You And Tequila" -- Kenny Chesney Featuring Grace Potter
"Barton Hollow" -- The Civil Wars
"Are You Gonna Kiss Me Or Not" -- Thompson Square

Best Country Song:

"Are You Gonna Kiss Me Or Not" -- Jim Collins and David Lee Murphy, songwriters (Thompson Square)
"God Gave Me You" -- Dave Barnes, songwriter (Blake Shelton)
"Just Fishin'" -- Casey Beathard, Monty Criswell and Ed Hill, songwriters (Trace Adkins)
"Mean" -- Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
"Threaten Me With Heaven" -- Vince Gill, Amy Grant, Will Owsley and Dillon O'Brian, songwriters (Vince Gill)
"You And Tequila" -- Matraca Berg and Deana Carter, songwriters (Kenny Chesney Featuring
Grace Potter)

Best Country Album
My Kinda Party-- Jason Aldean
Chief -- Eric Church
Own The Night -- Lady Antebellum
Red River Blue -- Blake Shelton
Here For A Good Time -- George Strait
Speak Now -- Taylor Swift

Best New Age Album
Northern Seas -- Al Conti
Gaia -- Michael Brant DeMaria
Wind, Rock, Sea & Flame -- Peter Kater
What's It All About -- Pat Metheny
Instrumental Oasis, Vol. 6 -- Zamora

Best Improvised Jazz Solo
"All Or Nothing At All" -- Randy Brecker, soloist
"You Are My Sunshine" -- Ron Carter, soloist
"500 Miles High" -- Chick Corea, soloist
"Work" -- Fred Hersch, soloist
"Sonnymoon For Two" -- Sonny Rollins, soloist

Best Jazz Vocal Album
'Round Midnight -- Karrin Allyson
The Mosaic Project -- Terri Lyne Carrington & Various Artists
The Gate -- Kurt Elling
American Road -- Tierney Sutton (Band)
The Music Of Randy Newman -- Roseanna Vitro

Best Jazz Instrumental Album
Bond: The Paris Sessions -- Gerald Clayton
Forever -- Corea, Clarke & White
Alone At The Vanguard -- Fred Hersch
Bird Songs -- Joe Lovano/Us Five
Road Shows Vol. 2 -- Sonny Rollins
Timeline -- Yellowjackets

Best Large Jazz Ensemble Album
The Jazz Ballad Song Book -- Randy Brecker With DR Big Band
The Good Feeling -- Christian McBride Big Band
40 Acres And A Burro -- Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
Legacy -- Gerald Wilson Orchestra
Alma Adentro: The Puerto Rican Songbook -- Miguel Zenón

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
"Do Everything" -- Steven Curtis Chapman
"Alive (Mary Magdalene)" -- Natalie Grant
"Your Love" -- Brandon Heath
"Jesus" -- Le'Andria Johnson
"I Lift My Hands" -- Chris Tomlin

Best Gospel Song
"Hello Fear" -- Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
"Sitting With Me" -- Erica Campbell, Tina Campbell, Gerald Haddon & Tammi Haddon, songwriters (Mary Mary)
"Spiritual" -- Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & Co. Featuring Blanche McAllister-Dykes)
"Trust Me" -- Richard Smallwood, songwriter (Richard Smallwood & Vision)
"Window" -- Canton Jones, songwriter (Canton Jones)

Best Contemporary Christian Music Song
"Blessings" -- Laura Story, songwriter (Laura Story)
"Hold Me" -- Jamie Grace Harper, Toby McKeehan & Christopher Stevens, songwriters (Jamie Grace Featuring Tobymac)
"I Lift My Hands" -- Louie Giglio, Matt Maher & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)
"Strong Enough" -- Matthew West, songwriter (Matthew West)
"Your Love" -- Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)

Best Gospel Album
The Love Album -- Kim Burrell
The Journey -- Andraé Crouch
Hello Fear -- Kirk Franklin
Something Big -- Mary Mary
Angel & Chanelle Deluxe Edition -- Trin-I-Tee 5:7

Best Contemporary Christian Music Album
Ghosts Upon The Earth -- Gungor
Leaving Eden -- Brandon Heath
The Great Awakening -- Leeland
What If We Were Real -- Mandisa
Black & White -- Royal Tailor
And If Our God Is For Us... -- Chris Tomlin

Best Latin Pop, Rock, Or Urban Album
Entren Los Que Quieran -- Calle 13
Entre La Ciudad Y El Mar -- Gustavo Galindo
Nuestra -- La Vida Bohème
Not So Commercial -- Los Amigos Invisibles
Drama Y Luz -- Maná

Best Regional Mexican Or Tejano Album
Bicentenario -- Pepe Aguilar
Orale -- Mariachi Divas De Cindy Shea
Amor A La Musica -- Mariachi Los Arrieros Del Valle
Eres Un Farsante -- Paquita La Del Barrio
Huevos Rancheros -- Joan Sebastian

Best Banda Or Norteño Album
Estare Mejor -- El Güero Y Su Banda Centenario
Intocable 2011 -- Intocable
Los Tigres Del Norte And Friends -- Los Tigres Del Norte
El Árbol -- Los Tucanes De Tijuana
No Vengo A Ver Si Puedo... Si Por Que Puedo Vengo -- Michael Salgado

Best Tropical Latin Album
Homenaje A Los Rumberos -- Edwin Bonilla
The Last Mambo -- Cachao
Mongorama -- José Rizo's Mongorama

Best Bluegrass Album
Paper Airplane -- Alison Krauss & Union Station

Reason And Rhyme: Bluegrass Songs By Robert Hunter & Jim Lauderdale -- Jim Lauderdale
Rare Bird Alert -- Steve Martin And The Steep Canyon Rangers
Old Memories: The Songs Of Bill Monroe -- The Del McCoury Band
A Mother's Prayer -- Ralph Stanley
Sleep With One Eye Open -- Chris Thile & Michael Daves

Best Americana Album:

Emotional Jukebox -- Linda Chorney
Pull Up Some Dust And Sit Down -- Ry Cooder
Hard Bargain -- Emmylou Harris
Ramble At The Ryman -- Levon Helm
Blessed -- Lucinda Williams

Best Blues Album:
Low Country Blues -- Gregg Allman
Roadside Attractions -- Marcia Ball
Man In Motion -- Warren Haynes
The Reflection -- Keb' Mo'
Revelator -- Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
Barton Hollow -- The Civil Wars
I'll Never Get Out Of This World Alive -- Steve Earle
Helplessness Blues -- Fleet Foxes
Ukulele Songs -- Eddie Vedder
The Harrow & The Harvest -- Gillian Welch

Best Regional Roots Music Album
Can't Sit Down -- C.J. Chenier
Wao Akua - The Forest Of The Gods -- George Kahumoku, Jr.
Rebirth Of New Orleans -- Rebirth Brass Band
Grand Isle -- Steve Riley & The Mamou Playboys
Not Just Another Polka -- Jimmy Sturr & His Orchesta

Best Reggae Album
Harlem-Kingston Express Live! -- Monty Alexander
Reggae Knights -- Israel Vibration
Revelation Pt 1: The Root Of Life -- Stephen Marley
Wild And Free -- Ziggy Marley
Summer In Kingston -- Shaggy

Best World Music Album
AfroCubism -- AfroCubism
Africa For Africa -- Femi Kuti
Songs From A Zulu Farm -- Ladysmith Black Mambazo
Tassili -- Tinariwen

Best Children's Album
All About Bullies... Big And Small (Various artists) -- James Cravero, Gloria Domina, Kevin Mackie, Steve Pullara & Patrick Robinson, producers
Are We There Yet? -- The Papa Hugs Band
Fitness Rock & Roll -- Miss Amy
GulfAlive -- The Banana Plant
I Love: Tom T. Hall's Songs Of Fox Hollow (Various Artists) -- Eric Brace & Peter Cooper, producers

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)
Bossypants -- Tina Fey
Fab Fan Memories - The Beatles Bond (Various Artists) -- Nathan Burbank, Bryan Cumming, Dennis Scott & David Toledo, producers
Hamlet (William Shakespeare) -- Dan Donohue & Various Artists - Oregon Shakespeare Festival
If You Ask Me (And Of Course You Won't) -- Betty White
The Mark Of Zorro -- Val Kilmer & Cast

Best Comedy Album
Alpocalypse -- "Weird Al" Yankovic
Finest Hour -- Patton Oswalt
Hilarious -- Louis C.K.
Kathy Griffin: 50 & Not Pregnant -- Kathy Griffin
Turtleneck & Chain -- The Lonely Island

Best Musical Theater Album
Anything Goes -- Sutton Foster & Joel Grey, principal soloists; Rob Fisher, James Lowe & Joel Moss, producers (Cole Porter, composer/lyricist) (New Broadway Cast Recording)
The Book Of Mormon -- Josh Gad & Andrew Rannells, principal soloists; Anne Garefino, Robert Lopez, Stephen Oremus, Trey Parker, Scott Rudin & Matt Stone, producers; Robert Lopez, Trey Parker & Matt Stone, composers/lyricists (Original Broadway Cast)
How To Succeed In Business Without Really Trying -- John Larroquette & Daniel Radcliffe, principal soloists; Robert Sher, producer
(Frank Loesser, composer/lyricist) (The 2011 Broadway Cast Recording)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Boardwalk Empire: Volume 1 -- (Various Artists)
Burlesque -- Christina Aguilera
Glee: The Music, Volume 4 -- (Glee Cast)
Tangled -- (Various Artists)
True Blood: Volume 3 -- (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
Black Swan -- Clint Mansell, composer
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 2 -- Alexandre Desplat, composer
The King's Speech -- Alexandre Desplat, composer
The Shrin -- Ryan Shore, composer
Tron Legacy -- Daft Punk, composers

Best Song Written For Visual Media
"Born To Be Somebody" (From Never Say Never) -- Diane Warren, songwriter (Justin Bieber)
"Christmastime Is Killing Us" (From Family Guy) -- Ron Jones, Seth MacFarlane & Danny Smith, songwriters (Danny Smith, Ron Jones & Seth MacFarlane)
"I See The Light" (From Tangled) -- Alan Menken & Glenn Slater, songwriters (Mandy Moore & Zachary Levi)
"So Long" (From Winnie The Pooh) -- Zooey Deschanel, songwriter (Zooey Deschanel & M. Ward)
"Where The River Goes" (From Footloose) -- Zac Brown, Wyatt Durrette, Drew Pearson & Anne Preven, songwriters (Zac Brown)
"You Haven't Seen The Last Of Me" (From Burlesque) -- Diane Warren, songwriter (Cher)

Best Instrumental Composition
"Falling Men" -- John Hollenbeck, composer (John Hollenbeck, Daniel Yvinec & Orchestre National de Jazz (ONJ))
"Hunting Wabbits 3 (Get Off My Lawn)" -- Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"I Talk To The Trees" -- Randy Brecker, composer (Randy Brecker With DR Big Band)
"Life In Eleven" -- Béla Fleck & Howard Levy, composers (Béla Fleck & The Flecktones)
"Timeline" -- Russell Ferrante, composer (Yellowjackets)

Best Instrumental Arrangement
"All Or Nothing At All" -- Peter Jensen, arranger (Randy Brecker With DR Big Band)
"In The Beginning" -- Clare Fischer, arranger (The Clare Fischer Big Band)
"Nasty Dance" -- Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
"Rhapsody In Blue" -- Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"Song Without Words" -- Carlos Franzetti, arranger (Carlos Franzetti & Allison Brewster Franzetti)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
"Ao Mar" -- Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza)
"Moon Over Bourbon Street" Rob Mathes, arranger (Sting & The Royal Philharmonic Concert Orchestra)
"On Broadway" -- Kevin Axt, Ray Brinker, Trey Henry, Christian Jacob & Tierney Sutton, arrangers (The Tierney Sutton Band)
"Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me)" -- Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Queen Latifah)
"The Windmills Of Your Mind" -- William A. Ross, arranger (Barbra Streisand)

Best Recording Package
Chickenfoot III -- Todd Gallopo, art director (Chickenfoot)
Good Luck & True Love -- Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
Rivers And Homes -- Jonathan Dagan, art director (J.Viewz)
Scenes From The Suburbs -- Vincent Morisset, art director (Arcade Fire)
Watch The Throne -- Virgil Abloh, art director (Jay-Z & Kanye West)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
The King Of Limbs -- Donald Twain & Zachariah Wildwood, art directors (Radiohead)
The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story -- Dave Bett & Michelle Holme, art directors (Bruce Springsteen)
25th Anniversary Music Box -- Matt Taylor & Ellen Wakayama, art directors (Danny Elfman & Tim Burton)
25 Years -- James Spindler, art director (Sting)
Wingless Angels - Deluxe Edition -- David Gorman, art director (Wingless Angels)

Best Album Notes
The Bang Years 1966-1968 -- Neil Diamond, album notes writer (Neil Diamond)
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music -- Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
Complete Mythology -- Ken Shipley, album notes writer (Syl Johnson)
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s -- Adam Machado, album notes writer (Various Artists)
The Music City Story: Street Corner Doo Wop, Raw R&B And Soulful Sounds From Berkeley, California 1950-75 -- Alec Palao, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
Band On The Run (Paul McCartney Archive Collection - Deluxe Edition) -- Paul McCartney, compilation producer; Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (Paul McCartney & Wings)
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music -- Christopher C. King & Ted Olson, compilation producers; Christopher C. King & Chris Zwarg, mastering engineers (Various Artists)
Complete Mythology -- Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Syl Johnson)
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s -- Chris Strachwitz, compilation producer; Mike Cogan, mastering engineer (Various Artists)
Young Man With The Big Beat: The Complete '56 Elvis Presley Masters -- Ernst Mikael Jorgensen, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Elvis Presley)

Best Engineered Album, Non-Classical

Follow Me Down -- Brandon Bell & Gary Paczosa, engineers; Sangwook "Sunny" Nam & Doug Sax, mastering engineers (Sarah Jarosz)
The Harrow & The Harvest -- Matt Andrews, engineer; Stephen Marcussen, mastering engineer (Gillian Welch)
Music Is Better Than Words -- Rich Breen & Frank Filipetti, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Seth MacFarlane)
The Next Right Thing -- Kevin Killen, Brendan Muldowney & John Shyloski, engineers; John Shyloski, mastering engineer (Seth Glier)
Paper Airplane -- Mike Shipley, engineer; Brad Blackwood, mastering engineer (Alison Krauss & Union Station)

Producer Of The Year, Non-Classical
Danger Mouse
Paul Epworth
The Smeezingtons
Ryan Tedder
Butch Vig

Best Remixed Recording, Non-Classical

Cinema (Skrillex Remix) -- Sonny Moore, remixer (Benny Benassi)
Track from: Electroman
Collide (Afrojack Remix) -- Afrojack, remixer (Leona Lewis)
End Of Line (Photek Remix) -- Photek, remixer (Daft Punk)
Only Girl (In The World) (Rosabel Club Mix) -- Abel Aguilera & Ralphi Rosario, remixers (Rihanna)
Rope (Deadmau5 Mix) -- Deadmau5, remixer (Foo Fighters)

Best Surround Sound Album

An Evening With Dave Grusin -- Frank Filipetti & Eric Schilling, surround mix engineers; Frank Filipetti, surround mastering engineer; Phil Ramone, surround producer (Various Artists)
Grace For Drowning -- Steven Wilson, surround mix engineer; Paschal Byrne, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Steven Wilson)
Kind -- Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Kjetil Almenning, Ensemble 96 & Nidaros String Quartet)
Layla And Other Assorted Love Songs (Super Deluxe Edition) -- Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Bill Levenson & Elliot Scheiner, surround producers (Derek & The Dominos)
Spohr: String Sextet In C Major, Op. 140 & Nonet In F Major, Op. 31 -- Andreas Spreer, surround mix engineer; Andreas Spreer, surround mastering engineer; Andreas Spreer, surround producer (Camerata Freden)

Best Engineered Album, Classical

Aldridge: Elmer Gantry -- Byeong-Joon Hwang & John Newton, engineers; Jesse Lewis, mastering engineer (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
Glazunov: Complete Concertos -- Richard King, engineer (José Serebrier, Alexey Serov, Wen-Sinn Yang, Alexander Romanovsky, Rachel Barton Pine, Marc Chisson & Russian National Orchestra)
Mackey: Lonely Motel - Music From Slide -- Tom Lazarus & Bill Maylone, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4 -- Arne Akselberg, engineer (Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano & London Symphony Orchestra)
Weinberg: Symphony No. 3 & Suite No. 4 From 'The Golden Key' -- Torbjörn Samuelsson, engineer (Thord Svedlund & Gothenburg Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Peter Rutenberg
Judith Sherman

Best Orchestral Performance

Bowen: Symphonies Nos. 1 & 2 -- Andrew Davis, conductor (BBC Philharmonic)
Brahms: Symphony No. 4 -- Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
Haydn: Symphonies 104, 88 & 101 -- Nicholas McGegan, conductor (Philharmonia Baroque Orchestra)
Henze: Symphonies Nos. 3-5 -- Marek Janowski, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Martinu: The 6 Symphonies -- Jirí Belohlávek, conductor (BBC Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
Adams: Doctor Atomic -- Alan Gilbert, conductor; Meredith Arwady, Sasha Cooke, Richard Paul Fink, Gerald Finley, Thomas Glenn & Eric Owens; Jay David Saks, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
Britten: Billy Budd -- Mark Elder, conductor; John Mark Ainsley, Phillip Ens, Jacques Imbrailo, Darren Jeffery, Iain Paterson & Matthew Rose; James Whitbourn, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)
Rautavaara: Kaivos -- Hannu Lintu, conductor; Jaakko Kortekangas, Hannu Niemelä, Johanna Rusanen-Kartano & Mati Turi; Seppo Siirala, producer (Tampere Philharmonic Orchestra; Kaivos Chorus)
Verdi: La Traviata -- Antonio Pappano, conductor; Joseph Calleja, Renée Fleming & Thomas Hampson; James Whitbourn, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)
Vivaldi: Ercole Sul Termodonte -- Fabio Biondi, conductor; Romina Basso, Patrizia Ciofi, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Topi Lehtipuu & Rolando Villazón; Daniel Zalay, producer (Europa Galante; Coro Da Camera Santa Cecilia Di Borgo San Lorenzo)

Best Choral Performance
Beyond All Mortal Dreams - American A Cappella -- Stephen Layton, conductor (Choir Of Trinity College Cambridge)
Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45 -- Patrick Dupré Quigley, conductor; James K. Bass, chorus master (Justin Blackwell, Scott Allen Jarrett, Paul Max Tipton & Teresa Wakim; Professional Choral Institute & Seraphic Fire)
Kind -- Kjetil Almenning, conductor (Nidaros String Quartet; Ensemble 96)
Light & Gold -- Eric Whitacre, conductor (Christopher Glynn & Hila Plitmann; The King's Singers, Laudibus, Pavão Quartet & The Eric Whitacre Singers)
The Natural World Of Pelle Gudmundsen-Holmgreen -- Paul Hillier, conductor (Ars Nova Copenhagen)
 
Best Small Ensemble Performance
Frank: Hilos -- Gabriela Lena Frank; ALIAS Chamber Ensemble
The Kingdoms Of Castille -- Richard Savino, conductor; El Mundo
Mackey: Lonely Motel - Music From Slide -- Rinde Eckert & Steven Mackey; Eighth Blackbird
A Seraphic Fire Christmas -- Patrick Dupré Quigley, conductor; Seraphic Fire
Sound The Bells! -- The Bay Brass

Best Classical Instrumental Solo
Chinese Recorder Concertos - East Meets West -- Lan Shui, conductor; Michala Petri (Copenhagen Philharmonic)
Rachmaninov: Piano Concerto No. 2 In C Minor, Op. 18; Rhapsody On A Theme Of Paganini -- Yuja Wang (Claudio Abbado; Mahler Chamber Orchestra)
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4 -- Leif Ove Andsnes (Antonio Pappano; London Symphony Orchestra)
Schwantner: Concerto For Percussion & Orchestra -- Giancarlo Guerrero, conductor; Christopher Lamb (Nashville Symphony)
Winging It - Piano Music Of John Corigliano -- Ursula Oppens

Best Classical Vocal Solo
Diva Divo -- Joyce DiDonato (Kazushi Ono; Orchestre De L'Opéra National De Lyon; Choeur De L'Opéra National De Lyon)
Grieg/Thommessen: Veslemøy Synsk -- Marianne Beate Kielland (Nils Anders Mortensen)
Handel: Cleopatra -- Natalie Dessay (Emmanuelle Haïm; Le Concert D'Astrée)
Purcell: O Solitude -- Andreas Scholl (Stefano Montanari; Christophe Dumaux; Accademia Bizantina)
Three Baroque Tenors -- Ian Bostridge (Bernard Labadie; Mark Bennett, Andrew Clarke, Sophie Daneman, Alberto Grazzi, Jonathan Gunthorpe, Benjamin Hulett & Madeline Shaw; The English Concert)

Best Contemporary Classical Composition
Aldridge, Robert: Elmer Gantry -- Robert Aldridge & Herschel Garfein
Crumb, George: The Ghosts Of Alhambra -- George Crumb
Friedman, Jefferson: String Quartet No. 3 -- Jefferson Friedman
Mackey, Steven: Lonely Motel - Music From Slide -- Steven Mackey
Ruders, Poul: Piano Concerto No. 2 -- Poul Ruders

Best Short Form Music Video

Rolling In The Deep -- Adele, Sam Brown, video director; Hannah Chandler, video producer
Yes I Know -- Memory Tapes, Eric Epstein, video director; Eric Epstein, video producer
All Is Not Lost -- OK Go, Itamar Kubovy, Damian Kulash Jr & Trish Sie, video directors; Shirley Moyers, video producer
Lotus Flower -- Radiohead, Garth Jennings, video director; Garth Jennings, video producer
First Of The Year (Equinox) -- Skrillex, Tony Truand, video director; Noah Klein, video producer
Perform This Way -- "Weird Al" Yankovic, "Weird Al" Yankovic, video director; Cisco Newman, video producer

Best Long Form Music Video
I Am...World Tour -- Beyoncé, Ed Burke, Frank Gatson Jr. & Beyoncé Knowles, video directors; Beyoncé Knowles & Camille Yorrick, video producers
Foo Fighters: Back And Forth -- Foo Fighters, James Moll, video director; James Moll & Nigel Sinclair, video producers
Talihina Sky: The Story Of Kings Of Leon -- Kings Of Leon, Stephen C. Mitchell, video director; Casey McGrath, video producer
Beats, Rhymes & Life: The Travels Of A Tribe Called Quest -- A Tribe Called Quest
Michael Rapaport, video director; Robert Benavides, Debra Koffler, Eric Matthies, Frank Mele, Edward Parks & A Tribe Called Quest, video producers
Nine Types Of Light -- TV On The Radio, Tunde Adebimpe, video director; Michelle An & Braj, video producers

Photo/Video credit: Getty Images