'Grey's Anatomy,' 'Tyler Perry's House of Payne' top 2011 NAACP Image Awards nominations

naacp-awards-2011-nominees.jpgThe 42 annual NAACP Image Awards nominations were announced Wednesday (Jan. 12) by actresses Kimberly Elisa and Sanaa Lathan, rapper 50 Cent, singer Smokey Robinson and actors Columbus Short and Affion Crockett at the Paley Center for Media in Beverly Hills, CA.

ABC and NBC led the TV categories with 18 nominations each, followed by CBS and the Lifetime Movie Network with 10 apiece. "Grey's Anatomy" and "Tyler Perry's House of Payne" tied at five noms apiece, while "For Colored Girls" topped all other movies or TV series with seven nominations. Tyler Perry's film and television projects had a combined total of 20 nominations.

The entire list of nominees is as follows:


TELEVISION


Outstanding Comedy Series
• "30 Rock" (NBC)
• "Are We There Yet?" (TBS)
• "Glee" (FOX)
• "Modern Family" (ABC)
• "Tyler Perry's House of Payne" (TBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

• David Mann - "Tyler Perry's Meet the Browns" (TBS)
• Dulé Hill - "Psych" (USA)
• LaVan Davis - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS)
• Phil Morris - "Love That Girl!" (TV One)
• Terry Crews - "Are We There Yet?" (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

• Cassi Davis - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS)
• Essence Atkins - "Are We There Yet?" (TBS)
• Salli Richardson-Whitfield - "Eureka" (Syfy)
• Tatyana Ali - "Love That Girl!" (TV One)
• Vanessa Williams - "Desperate Housewives" (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Craig Robinson - "The Office" (NBC)
• Ice Cube - "Are We There Yet?" (TBS)
• Lamman Rucker - "Tyler Perry's Meet the Browns" (TBS)
• Lance Gross - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS)
• Tracy Morgan - "30 Rock" (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Amber Riley - "Glee" (FOX)
• Anna Deavere Smith - "Nurse Jackie" (Showtime)
• Keshia Knight Pulliam - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS)
• Sofia Vergara - "Modern Family" (ABC)
• Viola Davis - "United States of Tara" (Showtime)

Outstanding Drama Series
• "Detroit 1-8-7" (ABC)
• "Grey's Anatomy" (ABC)
• "HawthoRNe" (TNT)
• "Law & Order: Special Victims Unit" (NBC)
• "Treme" (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series
• Anthony Anderson - "Law & Order" (NBC)
• Blair Underwood - "The Event" (NBC)
• Hill Harper - "CSI: NY" (CBS)
• Laurence Fishburne - "CSI: Crime Scene Investigation" (CBS)
• LL Cool J - "NCIS: Los Angeles " (CBS)

Outstanding Actress in a Drama Series
• Chandra Wilson - "Grey's Anatomy" (ABC)
• Gugu Mbatha-Raw - "Undercovers" (NBC)
• Jada Pinkett Smith - "HawthoRNe" (TNT)
• Regina King - "Southland" (TNT)
• Wendy Davis - "Army Wives" (Lifetime)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

• Andre Braugher - "Men of a Certain Age" (TNT)
• Giancarlo Esposito - "Breaking Bad" (AMC)
• James Pickens, Jr. - "Grey's Anatomy" (ABC)
• Nelsan Ellis - "True Blood" (HBO)
• Terrence Howard - "Law & Order: Los Angeles" (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Alfre Woodard - "Memphis Beat" (TNT)
• Sandra Oh - "Grey's Anatomy" (ABC)
• Sara Ramirez - "Grey's Anatomy" (ABC)
• S. Epatha Merkerson - "Law & Order" (NBC)
• Vanessa Bell Calloway - "HawthoRNe" (TNT)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• "America: The Story of Us (Part 4)" (History)
• "Filling the Gap" (PBS)
• "Luther" (BBC America)
• "Sins of the Mother" (Lifetime Movie Network)
• "The Wronged Man" (Lifetime Movie Network)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Benito Martinez - "Lies in Plain Sight" (Lifetime Movie Network)
• Idris Elba - "Luther" (BBC America)
• Jon Seda - "The Pacific" (HBO)
• Mahershalalhashbaz Ali - "The Wronged Man" (Lifetime Movie Network)
• Michael Jai White - "One Angry Juror" (Lifetime Movie Network)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Jill Scott - "Sins of the Mother" (Lifetime Movie Network)
• Lucy Liu - "Marry Me" (Lifetime Movie Network)
• Rosie Perez - "Lies in Plain Sight" (Lifetime Movie Network)
• Tamera Mowry - "Double Wedding" (Lifetime Movie Network)
• Tia Mowry - "Double Wedding" (Lifetime Movie Network)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series

• Aaron D. Spears - "The Bold and the Beautiful" (CBS)
• Cornelius Smith, Jr. - "All My Children" (ABC)
• Darnell Williams - "All My Children" (ABC)
• Rodney Saulsberry - "The Bold and the Beautiful" (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series

• Debbi Morgan - "All My Children" (ABC)
• Julia Pace Mitchell - "The Young and the Restless" (CBS)
• Tatyana Ali - "The Young and the Restless" (CBS)
• Tonya Lee Williams - "The Young and the Restless" (CBS)
• Yvette Freeman - "The Bold and the Beautiful" (CBS)

Outstanding News/Information (Series or Special)

• "A Conversation with President Obama" (BET, CMT, MTV)
• "Anderson Cooper 360" (CNN)
• "The Judge Mathis Show" (Syndicated)
• "Unsung" (TV One)
• "Washington Watch with Roland Martin" (TV One)

Outstanding Talk (Series)
• "Conversations with Ed Gordon" (BET Networks)
• "Larry King Live" (CNN)
• "The Mo'Nique Show" (BET Networks)
• "The View" (ABC)
• "TV One on One with Cathy Hughes" (TV One)

Outstanding Reality Series

• "American Idol" (FOX)
• "America's Next Top Model" (The CW)
• "Dancing with the Stars" (ABC)
• "Extreme Makeover: Home Edition" (ABC)
• "Sunday Best" (BET Networks)

Outstanding Variety (Series or Special)

• "2010 BET Honors" (BET Networks)
• "Beyoncé: I AM...WORLD TOUR" (ABC)
• "Black Girls Rock!" (BET Networks)
• "TV One Night Only: Live from the Essence Music Festival" (TV One)
• "UNCF An Evening of Stars Tribute to Lionel Richie" (Syndicated)

Outstanding Children's Program

• "Brave New Voices 2010" (HBO)
• "Dora the Explorer" (Nickelodeon)
• "The Backyardigans" (Nickelodeon)
• "True Jackson, VP" (Nickelodeon)
• "Wizards of Waverly Place" (Disney Channel)

Outstanding Performance in a Youth/ Children's Program (Series or Special)

• Keke Palmer - "True Jackson, VP" (Nickelodeon)
• Lance Robertson - "Yo Gabba Gabba: Baby" (Nickelodeon)
• Nick Cannon - "TeenNick Halo Awards 2010" (TeenNick)
• Selena Gomez - "Wizards of Waverly Place" (Disney Channel)
• Victoria Justice - "Victorious" (Nickelodeon)


MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture
• "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)
• "Just Wright" (Fox Searchlight Pictures)
• "The Book of Eli" (Warner Bros. Pictures)
• "The Kids Are All Right" (Focus Features)
• "Tyler Perry's Why Did I Get Married Too?" (Lionsgate)

Outstanding Actor in a Motion Picture
• Anthony Mackie - "Night Catches Us" (Magnolia Pictures)
• Common - "Just Wright" (Fox Searchlight Pictures)
• Denzel Washington - "The Book of Eli" (Warner Bros. Pictures)
• Jaden Smith - "The Karate Kid" (Columbia Pictures)
• Morgan Freeman - "Red" (Summit Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture
• Halle Berry - "Frankie & Alice" (Freestyle Releasing)
• Janet Jackson - "Tyler Perry's Why Did I Get Married Too?" (Lionsgate)
• Kerry Washington - "Night Catches Us" (Magnolia Pictures)
• Queen Latifah - "Just Wright" (Fox Searchlight Pictures)
• Zoë Saldana - "The Losers" (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• Don Cheadle - "Brooklyn's Finest" (Overture Films)
• Idris Elba - "Takers" (Screen Gems)
• Justin Timberlake - "The Social Network" (Columbia Pictures)
• Michael Ealy - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)
• Samuel L. Jackson - "Mother and Child" (Sony Pictures Classics)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

• Anika Noni Rose - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)
• Kimberly Elise - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)
• Phylicia Rashad - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)
• Jill Scott - "Tyler Perry's Why Did I Get Married Too?" (Lionsgate)
• Whoopi Goldberg - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)

Outstanding Independent Motion Picture

• "Conviction" (Fox Searchlight Pictures)
• "Frankie & Alice" (Freestyle Releasing)
• "La Mission" (Screen Media Ventures)
• "Mother and Child" (Sony Pictures Classics)
• "Night Catches Us" (Magnolia Pictures)

Outstanding Foreign Motion Picture
• "A Barefoot Dream" (Showbox/Mediaplex)
• "Biutiful" (Roadside Attractions)
• "Four Lions" (Drafthouse Films)
• "Mother" (Magnolia Pictures)
• "Outside the Law" (Tessalit Productions)

Outstanding Documentary (Theatrical or Television)

• "For Love of Liberty: The Story of America's Black Patriots" (PBS)
• "Hugh Hefner: Playboy, Activist and Rebel" (Metaphor Films)
• "If God is Willing and the Creek Don't Rise" (HBO)
• "Waiting for "Superman" (Paramount Vantage)
• "William Kunstler: Disturbing the Universe" (POV)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

• Aaron McGruder - "The Boondocks" -The Fund-Raiser (Cartoon Network)
• Daniel Chun - "The Office" -Nepotism (NBC)
• Kenny Smith - "Pair of Kings" -Where the Wild Kings Are (Disney XD)
• Myra J. - "Tyler Perry's Meet the Browns" -Meet the Racist (TBS)
• Vali Chandrasekaran - "30 Rock" -Khonani (NBC)

Outstanding Writing in a Dramatic Series
• Alexander Woo - "True Blood" - It Hurts Me Too (HBO)
• Janine Sherman Barrois - "Criminal Minds" -Remembrance of Things Past (CBS)
• Judith McCreary - "Law & Order: Special Victims Unit" -Disabled (NBC)
• Leyani Diaz, Vanessa Rojas - "The Event" -Loyalty (NBC)
• Shonda Rhimes - "Private Practice" -Did You Hear What Happened to Charlotte King?
(ABC)

Outstanding Writing in a Motion Picture -(Theatrical or Television)
• Mary King, Anna Waterhouse, Joe Shrapnel, Marko King, Jonathan Watters, Cheryl
Edwards - "Frankie & Alice" (Freestyle Releasing)
• Michael C. Martin - "Brooklyn's Finest" (Overture Films)
• Michael Elliot - "Just Wright" (Fox Searchlight Pictures)
• Rodrigo Garcia - "Mother and Child" (Sony Pictures Classics)
• Tyler Perry - "Tyler Perry's Why Did I Get Married Too?" (Lionsgate)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

• Joe Morton - "Eureka" -Stoned (Syfy)
• Justin Lin - "Community" -Modern Warfare (NBC)
• Ken Whittingham - "30 Rock" -Anna Howard Shaw Day (NBC)
• Kevin Rodney Sullivan - "Modern Family" -Game Changer (ABC)
• Michael Schultz - "Chuck" -Chuck vs. "The Couch Lock" (NBC)

Outstanding Directing in a Dramatic Series
• Felix Alcal - "Southland" -What Makes Sammy Run (TNT)
• Millicent Shelton - "Men of A Certain Age" -Go with the Flow (TNT)
• Paris Barclay - "In Treatment" -Sunil: Week 6 (HBO)
• Seith Mann - "Friday Night Lights" -Injury List (DirecTV/NBC)
• Stephen L. Williams - "Undercovers" -Instructions (NBC)

Outstanding Directing in a Motion Picture -(Theatrical or Television)
• Geoffrey Sax - "Frankie & Alice" (Freestyle Releasing)
• George Tillman, Jr. - "Faster" (CBS Films)
• Tanya Hamilton - "Night Catches Us" (Magnolia Pictures)
• The Hughes Brothers - "The Book of Eli" (Warner Bros. Pictures)
• Tyler Perry - "For Colored Girls" (Lionsgate/34th Street Films)


RECORDING


Outstanding New Artist
• B.o.B (Rebel Rock/Grand Hustle/Atlantic)
• Bruno Mars (Elektra Records)
• Jason Derulo (Warner Bros. Records)
• Nicki Minaj (Young Money/Cash Money/Universal Motown)
• Willow (Roc Nation/Columbia Records)

Outstanding Male Artist
• Cee Lo Green (Elektra Records)
• Jay-Z (Roc Nation/Def Jam)
• Kanye West (Island Def Jam Music Group)
• Ne-Yo (Island Def Jam Music Group)
• Usher (Laface/Jive Records)

Outstanding Female Artist

• Chrisette Michele (Island Def Jam Music Group)
• Corinne Bailey Rae (Capitol Records)
• Mary J. Blige (Geffen Records/Matriarch)
• Rihanna (Island Def Jam Music Group)
• Sade (Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration
• Diddy-Dirty Money (Bad Boy/Interscope)
• Eminem & Rihanna (Shady/Aftermath/Interscope)
• Herbie Hancock (feat. India.Arie, Chaka Khan and others) (Hancock Music)
• John Legend and The Roots (Columbia Records)
• The Black Eyed Peas (Interscope)

Outstanding Jazz Album
• "Dee Dee Bridgewater Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie With Love From Dee Dee"
- Dee Dee Bridgewater (EmArcy, Decca Label Group, DDB Records)
• "From Billie Holiday to Edith Piaf - Live in Marciac" -The Wynton Marsalis Quintet &
Richard Galliano (The Orchard)
• "Geri Allen & Timeline Live" - Geri Allen & Timeline Live (Motema Music)
• "The Imagine Project" - Herbie Hancock (Hancock Music)
• "VOCAbuLarieS" - Bobby McFerrin (Universal Music Group/Decca/Emarcy)

Outstanding Gospel Album -(Traditional or Contemporary)
• "Gospel According to Jazz, Chapter III" - Kirk Whalum (Rendezvous Music/Mack Avenue
Records)
• "Here I Am" - Marvin Sapp (Verity Gospel Music Group)
• "Just Love Deluxe" - Brian Courtney Wilson (Music World Gospel)
• "Master Plan" -Tamela Mann (TillyMann)
• "You Are Not Alone" - Mavis Staples (ANTI Records)

Outstanding World Music Album

• "Hymns for the Rebel Soul" - Rocky Dawuni (Aquarian Records)
• "Oyo" - Angelique Kidjo (Razor & Tie)
• "The Imagine Project" - Herbie Hancock (Hancock Music)
• "The Sound of Sunshine" - Michael Franti (EMI Music)
• "VOCAbuLarieS" - Bobby McFerrin (Universal Music Group/Decca/Emarcy)

Outstanding Music Video
• "Fistful of Tears" - Maxwell (Columbia Records)
• "Soldier of Love" - Sade (Epic Records)
• "Un-thinkable (I'm Ready)" - Alicia Keys (J Records)
• "Whip My Hair" - Willow Smith (Roc Nation/Columbia Records)
• "Why Don't You Love Me" - Beyoncé Knowles (Columbia Records)

Outstanding Song

• "Bittersweet" - Fantasia (J Records)
• "Fistful of Tears" - Maxwell (Columbia Records)
• "Forget You" - Cee-Lo Green (Elektra Records)
• "Soldier of Love" - Sade (Epic Records)
• "Un-thinkable (I'm Ready)" - Alicia Keys (J Records)

Outstanding Album
• "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" - Kanye West (Island Def Jam Music Group)
• "Now and Then" - Smokey Robinson (Saguaro Road/Cracker Barrel/Robso Records)
• "Raymond vs. Raymond" - Usher (Laface/Jive Records)
• "Soldier of Love" - Sade (Epic Records)
• "Wake Up!" - John Legend and The Roots (Columbia Records)


LITERATURE


Outstanding Literary Work -Fiction
• "A Taste of Honey" - Jabari Asim (Broadway Books)
• "Getting to Happy" - Terry McMillan (Penguin Group)
• "Glorious" - Bernice L. McFadden (Akashic Books)
• "Till You Hear From Me" - Pearl Cleage (Ballantine Books/One World)
• "Wench" - Dolen Perkins-Valdez (Amistad)

Outstanding Literary Work -Non-Fiction

• "Brainwashed: Challenging the Myth of Black Inferiority" - Tom Burrell (SmileyBooks)
• "Hands on the Freedom Plow: Personal Accounts of Women in SNCC" - Editors: Faith
S. Holsaert, Judy Richardson, Martha Prescod Norman Noonan, Betty Garman
Robinson, Jean Smith Young, Dorothy M. Zellner (University of Illinois Press)
• "Surviving and Thriving 365 Days in Black Economic History" - Dr. Julianne Malveaux
(Last Word Productions, Inc.)
• "The History of White People" - Nell Irvin Painter (W.W. Norton & Company)
• "The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness" - Michelle
Alexander (The New Press)

Outstanding Literary Work -Debut Author
• "Wench" - Dolen Perkins-Valdez (Amistad)
• "The Girl Who Fell from the Sky" - Heidi Durrow (Algonquin Books of Chapel Hill)
• "The Warmth of Other Suns: The Epic Story of America's Great Migration" - Isabel
Wilkerson (Random House)
• "Beneath the Lion's Gaze" - Maaza Mengiste (W.W. Norton & Company)
• "Forest Gate" - Peter Akinti (Free Press/Simon & Schuster)

Outstanding Literary Work -Biography/Auto-Biography
• "Conversations with Myself" - Ruth Hobday, Nelson Mandela (Farrar, Straus and Giroux)
• "Decoded" - Jay-Z (Spiegel & Gran, a division of Random House)
• "Extraordinary, Ordinary People - Condoleezza Rice (Crown Archetype)
• "I'm Still Standing: From Captive U.S. Soldier to Free Citizen - My Journey Home" -
Shoshana Johnson (Touchstone, An Imprint of Simon & Schuster)
• "You Don't Know Me: Reflections of My Father, Ray Charles" - Ray Charles Robinson,
Jr. (Crown)

Outstanding Literary Work -Instructional
• "A Boy Should Know How to Tie a Tie: And Other Lessons for Succeeding in Life" -
Antwone Fisher (Touchstone, An Imprint of Simon & Schuster)
• "Diet-Free for Life: A Revolutionary Food, Fitness and Mindset Makeover to Maximize
Fat Loss" - Robert Ferguson (Penguin Group USA, Perigee Hardcover)
• "If it Takes a Village, Build One: How I Found Meaning Through a Life of Service and
100+ Ways You Can Too" - Malaak Compton-Rock (Crown Archetype)
• "The Blueprint: A Plan for Living Above Life's Storms" - Kirk Franklin (Gotham Books)
• "The Little Black Book of Success: Laws of Leadership for Black Women" - Elaine Meryl
Brown, Rhonda McLean, Marsha Haygood (Ballantine Books/One World)

Outstanding Literary Work -Poetry
• "100 Best African-American Poems" - Nikki Giovanni (Sourcebooks MediaFusion)
• "Hard Times Require Furious Dancing" - Alice Walker (Author), Shiloh McCloud
(Illustrator) (New World Library)
• "Holding Company" - Major Jackson (W.W. Norton & Company)
• "Suck on the Marrow" - Camille T. Dungy (Red Hen Press)
• "White Egrets" - Derek Walcott (Farrar, Straus and Giroux)

Outstanding Literary Work -Children
• "Grandma's Gift" - Eric Velasquez (Bloomsbury USA Children's Books)
• "Mama Miti: Wangai Maathai and the Tree of Kenya" - Donna Jo Napoli (Author), Kadir
Nelson (Illustrator) (Paula Wiseman Books, Simon & Schuster Children's Publishing)
• "My Brother Charlie" - Holly Robinson Peete, Ryan Elizabeth Peete (Scholastic Press)
• "Side by Side/Lado a Lado: The Story of Delores Huerta and Cesar Chavez" - Monica
Brown (Author), Joe Cepeda (Illustrator) (Harper Collins Children's Books)
• "The Great Migration: Journey to the North" - Eloise Greenfield (Author), Jan Pivey
Gilchrist (Illustrator) (Harper Collins Children's Books)

Outstanding Literary Work -Youth/Teens
• "Condoleezza Rice A Memoir of My Extraordinary, Ordinary Family and Me" -
Condoleezza Rice (Random House Children's Books)
• "Lockdown" - Walter Dean Myers (Harper Collins Children's Books)
• "Malcolm X: I Believe in the Brotherhood of Man, All Men" - Jeff Burlingame (Enslow
Publishers, Inc.)
• "Out of My Mind" - Sharon Draper (Atheneum Young Reader)
• "One Crazy Summer" - Rita Williams-Garcia (Harper Collins Children's Books)

The awards celebrate the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature and film. The awards will air live Friday, March 4 at 8 p.m. ET/PT on FOX.

Photo/Video credit: ABC, TBS